Sylwetka Arki Gdynia
Autor: Przemysław Kur, data publikacji: 13.09.2011 22:55
Zapraszamy do zapoznania się z sylwetką naszego najbliższego rywala Arki Gdynia.
Data powstania Arki do dziś budzi kontrowersje. Jednak należy przyjąć, że klub z Gdyni powstał w 1929. Pierwszy raz do piłkarskiej elity Arka awansowała w 1974. Była tam tylko sezon, ale rok później wróciła do I ligi. Największe sukcesy Arki to przełom lat 70 i 80. W 1979 roku "Arkowcy" wygrali Puchar Polski, pokonując Wisłę Kraków 2:1 w Lublinie.
Historia najnowsza nie była już tak kolorowa dla klubu z Gdyni. Przez wiele lat grali albo w starej II lub III lidze. W sezonie 2004/05 awansowali do ekstraklasy, gdzie grali przez 2 sezony. Zostali zdegradowani za udział w aferze korupcyjnej. Szybko wrócili do ekstraklasy. Tym razem przygoda z ekstraklasą trwała 3 sezony. Arka gra na nowym stadionie mogącym pomieścić 16 tysięcy widzów. W Arce grało kilku niezłych piłkarzy. Byli to m.in.
- Janusz Kupcewicz; największa legenda Arki. Wielokrotny reprezentant kraju, zdobywca 3 miejsca na mundialu w 1982 roku. Świetny obrońca o atomowym strzale.
- Bogusław Kaczmarek; bardziej znany jako trener. W Arce grał w jej najlepszym okresie.
- Olgierd Moskalewicz; legenda Pogoni Szczecin. W Gdyni jednak także grał na wysokim poziomie.
- Bartosz Ława; kolejna legenda Pogoni Szczecin. W Gdyni zyskał sympatię dzięki waleczności.
- Bartosz Karwan; przez parę lat w Gdyni odbudował formę po kontuzjach, które na Pomorzu też go nękały.
Klub ten trenowali m.in. Czesław Michniewicz czy Wojciech Stawowy. Obecnie za wyniki Arki odpowiada Petr Nemec.
Mecz między Dolcanem a Arką odbędzie się w Gdyni w środę o godzinie 19.