Główny sponsor:

Miasto
Ząbki
INTERPRETACJA PRAWA
INTERPRETACJA PRAWA

INTERPRETACJA PRAWA

ZĄBKI, 10.04.2021 

Zwycięstwem 1:0 ząbkowskiej drużyny zakończył się mecz inaugurujący wiosenną rundę rozgrywek, w którym jej przeciwnikiem była jedenastka MKS-u Piaseczno. Bramkę na wagę trzech punktów strzelił Tomasz Sieński. Komplet punktów wywalczony w tym spotkaniu pozwolił ząbkowianom zachować zarówno fotel lider, jak i dwupunktową przewagę nad drugą w tabeli Victorią Sulejówek, która w tej rundzie spotkań pokonała w meczu wyjazdowym Józefovię Józefów 3:1. Bramki dla drużyny z Sulejówka strzelili Boran Abdioglu, Bartłomiej Szulim oraz Kamil Wróbel. Na kolejnych pozycjach plasują się, ze stratą już trzynastu punktów do lidera Drukarz Warszawa, który na wyjeździe przegrał 0:2 z Unią Warszawa oraz mające na koncie o jeden punkt mniej MKS Piaseczno, które było rywalem Ząbkovii w sobotniej konfrontacji.

Ostatnie kilka tygodni dla kibiców mazowieckich drużyn piłkarskich, które nie grają na poziomie centralnym było powodem do prawdziwej huśtawki nastrojów. Po wejściu w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 25 marca 2021 roku, Mazowiecki Związek Piłki Nożnej, stosując się bardzo rygorystycznie do jego zapisów podjął decyzję o zawieszeniu wszystkich rozgrywek piłkarskich w dniach 27 marca – 9 kwietnia 2021. Nie jest żadną tajemnicą, że kwestia interpretacji rządowych wytycznych jest od dłuższego czasu tematem burzliwych dyskusji w środowisku piłkarskim. W niektórych Okręgowych Związkach Piłki Nożnej rozgrywki zostały wznowione na bazie oświadczeń poszczególnych klubów, że wszyscy zawodnicy drużyn seniorskich otrzymują stypendia sportowe, co w naturalny sposób sprawia, że obowiązują ich przepisy dotyczące sportu profesjonalnego, który w dyscyplinach olimpijskich jeszcze nie został zakazany. Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przyjął inną interpretację i postanowił zawiesić wszelkie rozgrywki. Temat wznowienia rozgrywek wrócił w dniu 6 kwietnia br., kiedy w trakcie wideokonferencji zorganizowanej przez MZPN mazowieccy czwartoligowcy, opierając się na doświadczeniach z innych regionów naszego kraju zdecydowanie opowiedzieli się za powrotem na boiska, oczywiście z zachowaniem obowiązujących reguł sanitarnych, czyli… zasad DDM (dystans – dezynfekcja – maseczka ochronna) oraz… oczywiście brak kibiców na trybunach. Niestety na chwilę obecną nikt nie wie co z treningami i rozgrywkami drużyn młodzieżowych. Twardy lockdown zapisany w rozporządzeniu poważnie komplikuje zarówno jedno jak i drugie i nie ma żadnego pomysłu, który pozwoliłby wyjść z tego covidowego pata. 

Sezon rozgrywek seniorskich został jednak wznowiony. Wprawdzie jeszcze nie zapadła decyzja kiedy zostanie rozegrana kolejka numer 16, która zgodnie z terminarzem powinna się odbyć tydzień temu, ale to tylko szczegół, który nie burzy euforii powrotu do grania. Po odwołaniu meczu z Józefovią w pierwszym meczu po wznowieniu rozgrywek przyszło naszej drużynie rywalizować z jednym z przedsezonowych faworytów do awansu – MKS-em Piaseczno. Rywalizować i przez pierwszy kwadrans spotkania w pełni gości z Piaseczna zdominować. Falowe ataki ząbkowskiej drużyny na bramkę rywali całkowicie „mieszały” szyki obronne gości i bramka dla Ząbkovii, jak mawiają klasycy komentarza sportowego dosłownie „wisiała w powietrzu”. Strzały na bramkę oddawali Tomasz Sieński, Mateusz Kowalczyk i Patryk Zych, ale ostatecznie bramkę dającą Ząbkovii prowadzenie strzelił w 12 minucie meczu technicznym strzałem z linii pola karnego Sieński po podaniu Zycha. Wcześniej miała miejsce szybka wymiana piłki po lewej stronie boiska, która po prostopadłym podaniu Bartosza Wiśniewskiego „wprowadziła” naszego skrzydłowego w obręb pola karnego. Śmiem twierdzić, że odegranie piłki do stojącego na linii pola karnego snajpera naszej drużyny była mniej oczywistym wyborem, a co za tym idzie pełnym zaskoczeniem dla defensorów i bramkarza drużyny z Piaseczna. Kolejne minuty tego meczu nie będą niestety przedmiotem jakiejkolwiek analizy z mojej strony. Pozostanę przy wersji (zresztą także zaczerpniętej ze bezmiernej skarbnicy polskiego komentarza sportowego), że zawodnicy Ząbkovii do końca spotkania „skutecznie bronili korzystnego wyniku”.

W następną sobotę Ząbkovię czeka najważniejszy mecz w obecnym sezonie i zapewne jeden z ważniejszych meczów w najnowszej historii naszego klubu, w którym naszej drużynie przyjdzie się zmierzyć z wiceliderem rozgrywek – Victorią Sulejówek. Zaledwie dwa punkty różnicy na obecnym etapie rozgrywek oraz minimum kilkunastopunktowa przewaga nad resztą konkurentów sprawia, że w praktyce tylko te dwie drużyny liczą się w walce o zwycięstwo w naszej grupie, dające możliwość gry w barażach o awans do III ligi. Jedno jest pewne – naprawdę będzie się działo.

Krzysztof Krajewski

Ząbkovia Ząbki – MKS Piaseczno 1:0 (1:0)

Ząbki, 10 kwietnia 2021 r. godz. 11:00 

Widzów: 
Mecz bez udziału publiczności
Bramki: 
Sieński 12’
Skład Ząbkovia Ząbki: Matracki – Szulakowski, Augustyniak, Kokot, Mianowicz – Kowalczyk, Budek – Randak (79’ Korczak), Wiśniewski (67’ Smolarczyk), Zych (73’ Grabowicz) – Sieński (62’ Przygoda)
Skład MKS Piaseczno: Stefaniak – Barwiński, Jaszczak, Hernik (67’ Szałek), Rudnicki – Ayodey (67’ Wojtkielewicz), Wiejak, Janowski – Suchanek, Orłowski (88; Prusiński), Ziemnicki
Żółte kartki: Augustyniak, Zych, Smolarczyk, trener Dziewicki (Ząbkovia) – Ziemnicki, Rudnicki, Prusiński (Piaseczno)
Sędzia: Kamil Chmielewski (WS Warszawa)