Główny sponsor:

Miasto
Ząbki
JESIENNE OSTATKI
JESIENNE OSTATKI

JESIENNE OSTATKI

WÓLKA KOZODAWSKA, 

14.11.2020 Zwycięstwem 3:1 zakończył się wyjazdowy mecz naszej drużyny rozegrany w ramach grupy warszawskiej IV ligi na Mazowszu, w którym jej rywalem była Sparta Jazgarzew. Bramki dla Ząbkovii strzelili Tomasz Sieński, Damian Świerblewski oraz Piotr Augustyniak, a trafienie dla gospodarzy było niemal indywidualną zasługą Jana Krawczyka.

Czterdzieści punktów zgromadzonych w piętnastu kolejkach, przy bilansie bramkowym 49:14 pozwala naszej drużynie pozostawać liderem rozgrywek w grupie centralnej z dwupunktową przewagę nad, jak się wydaje najgroźniejszym rywalem w walce o trzecioligowy awans – Victorią. Zawodnicy z Sulejówka w tej kolejce pokonali w meczu wyjazdowym Unię Warszawa 4:0. Dwa trafienia zapisał na swoim koncie w tym meczu Boran Adbioglu, a po jednym Stanisław Ławcewicz-Musialik i Ernest Słupski. Za plecami liderów utworzyła się dwuzespołowa mini-grupka pościgowa, która także od jakiegoś czasu nie zwalnia tempa. Na jej czele, ze stratą dziesięciu punktów do ząbkowian podąża Drukarz Warszawa, który w tej kolejce pokonał w Ożarowie Mazowieckim tamtejszą Ożarowiankę 3:1. Dwie bramki dla podopiecznych Tomasza Sokołowskiego strzelił Mateusz Bienisa, a jedną Przemysław Paliński. Gol dający gospodarzom prowadzenie padł w 13 minucie… po samobójczym strzale Mikołaja Kwiatkowskiego. Notujące jeden punkt straty do warszawian MKS Piaseczno, także grając na wyjeździe zdołało wykazać swoją wyższość nad Józefovią Józefów, pokonując ją 2:0. Bramki w końcówce spotkania strzelili Michał Suchanek oraz Konrad Rudnicki. Dla pełnego obrazu sytuacji wspomnę tylko, że liderem rozgrywek w grupie południowej, po rozegraniu wszystkich jesiennych spotkań ligowych, z dorobkiem trzydziestu siedmiu punktów jest Pilica Białobrzegi, a w grupie północnej przewodzi Huragan Wołomin, który zdołał zgromadzić trzydzieści pięć punktów.

Trener naszego zespołu Piotr Dziewicki, podobnie jak tydzień temu w spotkaniu z Unią oraz rozegranym w środku tygodnia pucharowym starciu z rezerwami warszawskiej Polonii nie mógł skorzystać z usług sporej liczby zawodników. Stąd mieliśmy okazję odnotować debiuty ligowe dwóch kolejnych wychowanków naszego klubu z rocznika 2003. Od pierwszej minuty między słupkami ząbkowskiej bramki zagrał Michał Szymczak (wcześniej wystąpił w pucharowych meczach z PKS Radość oraz wspomnianym z Polonią II Warszawa), a na kilka minut przed zakończeniem meczu na boisku pojawił się Franciszek Walczak. Personalne roszady nie wpłynęły jednak w jakikolwiek sposób na styl gry naszego zespołu. Od pierwszych minut próbowali wywierać presję na rywali, wysoko odbierać piłkę i szybko kończyć akcję strzałami. Pierwszy z nich miał miejsce już w czwartej minucie, gdy na indywidualną akcję prawą stroną boiska i strzał z ostrego kąta zdecydował się Kacper Grabowicz. Trafił ostatecznie w słupek, a próby dobitki podjęte przez Tomasza Sieńskiego i Damian Świerblewskiego zostały na linii bramkowej zablokowane przez ofiarnie interweniujących obrońców gospodarzy. Dwie minuty później w polu karnym Sparty sfaulowany został Mateusz Kowalczyk, a sędzia zawodów bez wahania wskazał na rzut karny, który kilka chwil później na prowadzenie dla naszej drużyny zamienił Sieński. W dwunastej minucie miała miejsce indywidualna akcja napastnika Sparty Jana Krawczyka, który mimo krycia przejął wybitą przez obrońców piłkę, podprowadził ją niemal dokładnie na linię pola karnego i oddał strzał. Nasi defensorzy zdołali go zablokować, ale dobitka, która miała miejsce po wywalczeniu odbitej piłki „po słupku” trafiła jednak do siatki. Na odpowiedź naszej drużyny nie trzeba było zbyt długo czekać. W dwudziestej minucie meczu piłkę przed naszym polem karnym przejął Piotr Augustyniak i prostopadłym podaniem „obsłużył” Świerblewskiego, który w sytuacji sam na sam z Hubertem Ihnatowiczem nie dał mu żadnych szans na skuteczną interwencję. Wynik do przerwy ustalił podający przy wcześniejszym trafieniu Augustyniak, który po dośrodkowaniu Świerblewskiego z rzutu rożnego głową umieścił piłkę w siatce. 

Po zmianie stron drużyną zdecydowanie przeważającą była Ząbkovia, ale zabrakło jej skuteczności. Ilość strzałów, oddawanych często z bardzo dogodnych pozycji Maksymiliana Korczaka, Patryka Zycha, Sieńskiego, Grabowicza czy też Świerblewskiego była bardzo duża, ale bramkarz gospodarzy wykazywał się momentami niesamowitym refleksem broniąc nawet „strzały nie do obrony”, a gdy piłka już go zdołała minąć, to za jego plecami „wyrastali” obrońcy, którzy wybijali piłkę w trybuny. 

Mecz ze Spartą Jazgarzew zakończył serię piętnastu spotkań ligowych, ale w przypadku naszej drużyny nie zakończył grania „o stawkę” tej jesieni. Pozostały jeszcze rozstrzygnięcia w Pucharze Polski na poziomie okręgu mazowieckiego. Do półfinału tych rozgrywek oprócz Ząbkovii awansowały także Victoria Sulejówek, Drukarz Warszawa oraz Mszczonowianka Mszczonów. Mecze półfinałowe zaplanowane zostały na następną sobotę (21 listopada), a losowanie par i gospodarzy poszczególnych spotkań zostanie przeprowadzone w połowie tygodnia

Krzysztof  Krajewski

Sparta Jazgarzew – Ząbkovia Ząbki 1:3 (1:3)

Wółka Kozodawska, 14 listopad 2020 r. 

Widzów: 
Mecz bez udziału publiczności
Bramki: 
Krawczyk 12’ – Sieński 7’ (k), Świerblewski 20’, Augustyniak 43’
Skład Sparta Jazgarzew: Ihnatowicz – Choroś (65’ Gałązka), Zieliński, Gajownik, Lubański, Kansik – Belka (84’ Dąbrowski), Wójcik, Pominatsu (78’ Wieśniak), Karpowicz (84’ Słupek) – Krawczyk
Skład Ząbkovia Ząbki: Szymczak – Mianowicz (56’ Zych), Augustyniak, Bystros, Szulakowski – Budek (74’ Lewandowski), Szeliga – Grabowicz (78’ Michałek), Kowalczyk (46’ Korczak), Świerblewski – Sieński (88’ Walczak)
Żółte kartki: Gajownik (Sparta) – Bystros (Ząbkovia)
Sędzia: Mateusz Trawiński (WS Warszawa)