Główny sponsor:

Miasto
Ząbki
RYWALIZACJA AKADEMII
RYWALIZACJA AKADEMII

RYWALIZACJA AKADEMII

OŻARÓW MAZOWIECKI, 31.08.2019 

Okazałym zwycięstwem 7:1 zakończył się mecz wyjazdowy naszej drużyny, w którym jej rywalem była Ożarowianka Ożarów Mazowiecki. Dwie bramki dla Ząbkovii w tym meczu strzelił Kacper Grabowicz, a po jednej Damian Świerblewski, Krystian Lewandowski, Eryk Agnyziak, Mateusz Kowalczyk i Patryk Szeliga.

Autorem honorowego trafienia dla gospodarzy był wypożyczony do Ożarowianki z naszego klubu Dawida Makucha. Siedem punktów wywalczonych w czterech dotychczasowych spotkaniach plasuje naszą drużynę na piątym miejsce w tabeli. Liderem, dzięki zwycięstwu 1:0 z Nadnarwianką Pułtusk został Hutnik Warszawa, który zgromadził dotychczas dziesięć punktów i o dwa wyprzedza stołecznego Drukarza i Huragan Wołomin, których bezpośrednie starcie zakończyło się remisem 1:1.

Trudno napisać pełen dramatyzmu i emocjonujących zwrotów akcji tekst po meczu, który kończy się wynikiem 7:1. Gdybym się postarał mógłbym napisać, że emocje owszem były, ale, jak się domyślacie w żadnym momencie nie dotyczyły wyniku rywalizacji. W pierwszych minutach dotyczyły bardziej pytania jak długo uda się utrzymać czyste konto stojącemu w ożarowskiej bramce, a wypożyczonemu z naszego klubu Wojciechowi Krysikowi?, a po przerwie, czy gospodarzom uda się strzelić honorowego gola?, co ostatecznie im się udało za sprawą, także wypożyczonego z Ząbkovii – Dawida Makucha. Powiecie naciągane, owszem może nieco, ale lepsze to niż wyliczanka, którą przedstawię Wam poniżej.

Wysoki pressing zastosowany przez naszą drużynę niemal od początku meczu poskutkował w efekcie wieloma przechwytami i stwarzaniem kolejnych sytuacji strzeleckich. Przez pierwsze kilkanaście minut nie udało się żadnej z nich wykorzystać, ale później wydarzenia następowały po sobie szybko, a wynik zmieniał się bardzo dynamicznie. Prowadzenie naszej drużynie dał w 18 minucie meczu Damian Świerblewski, który po prostopadłym podaniu Eryka Agnyziaka, na linii pola karnego spokojnie minął wybiegającego z bramki Krysiaka i pewnym strzałem tuż przy słupku skierował piłkę do bramki. Sześć minut później do siatki Ożarowianki trafił Krystian Lewandowski, po podaniu z prawego skrzydła Świerblewskiego. W kolejnej akcji ofensywnej naszej drużyny trafienie zaliczył szesnastoletni Kacper Grabowicz, który popisał się skuteczną dobitką strzału Świerblewskiego, „sparowanego” wcześniej przed siebie przez bramkarza gospodarzy. Ten sam zawodnik dziesięć minut później zdobył swoją drugą bramkę po składnej akcji naszej drużyny, w której po wymianie podań z Agnyziakiem, prostopadłym podaniem popisał się Konrad Cichowski, a młody napastnik naszej drużyny efektownie umieścił piłkę pod poprzeczką bramki gospodarzy. Strzelanie przed przerwą zakończył Agnyziak, który skuteczną „główką” sfinalizował kolejne świetne dośrodkowanie Świerblewskiego z prawego skrzydła.

Po zmianie stron zobaczyliśmy na murawie zupełnie inną drużynę Ząbkovii. Żeby nie było, pisząc te słowa wcale nie mam na myśli obrazu gry, bo ten zmienił się raczej niewiele, a skład personalny naszej jedenastki. Pięć zmian dokonanych prze trenera naszej drużyny Łukasza Chmielewskiego sprawiło, że średnia wieku naszej drużyny poszła mocno do dołu. Na boisku oprócz Daniela Kozika (rocz. 1999) pojawili się wyłącznie zawodnicy urodzeni w XXI wieku, z których najmłodszy – Mateusz Kowalczyk urodził się w roku 2004 i co warte podkreślenia właśnie on strzelił szóstego gola dla naszej drużyny, wykorzystując prostopadłe podanie starszego z braci Grabowiczów – Maksymiliana. Wcześniej honorowe trafienie dla gospodarzy zliczył Dawid Makuch, a później, a dokładnie w ostatniej akcji tego meczu wynik ustalił Patryk Szeliga wykorzystując podanie z lewego skrzydła Kacpra Grabowicza.

Ilość minut i „cyferek” naszej młodzieży skłania mnie do napisania kilku słów na temat programu Pro Junior System realizowanego i finansowanego przez Polski Związek Piłki Nożnej. Z założenia ma on promować mniejsze kluby skupiające się na szkoleniu swoich struktur młodzieżowych, dla których wcześniej stosowany system ekwiwalentów był bardzo niekorzystny. Postaram się przedstawić sposób obliczania punktów, ustalania klasyfikacji końcowej oraz dystrybucji nagród pieniężnych dla klubów (tak, tak – w poprzednim sezonie zwycięzcy klasyfikacji zainkasowali po 35 000 złotych). Program Pro Junior System IV liga polega na przyznawaniu punktów klubom za rozegrane minuty zawodników o statusie Juniora i Wychowanka w oficjalnych meczach rozgrywek mistrzowskich IV ligi. Na zakończenie ligowych rozgrywek ligowych, kluby z największą liczbą punktów nagradzane są finansowo na zasadach określonych w uchwale PZPN. Co istotne, przy przyznawaniu punktów za rozegrane minuty zawodników znaczenie ma jedynie czas na boisku graczy o statusie „Juniora” oraz „Wychowanka”, warto zatem przybliżyć te definicje:

Junior – zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego kończy 19 rok życia oraz zawodnik młodszy (w bieżącym sezonie urodzeni w roku 2001) – punkty liczone jako minuty x1.

Wychowanek – Junior zarejestrowany w klubie, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy pomiędzy 12 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 12 rok życia) i 19 rokiem życia (lub końcem sezonu, podczas którego zawodnik kończył 19 rok życia) – punkty liczone jako minuty x1.

Ważne jest także, że każdy Junior i Wychowanek musi rozegrać co najmniej 270 minut w trakcie co najmniej 5 oficjalnych meczów w ramach oficjalnych rozgrywek mistrzowskich IV ligi, aby rozegrane przez niego minuty zostały uwzględnione w punktacji końcowej. Klasyfikacja za rozegrane minuty jest aktualizowana na bieżąco po rozegranych meczach i prezentowana na stronie internetowej wskazanej przez PZPN, a klasyfikacja końcowa zostanie ogłoszona nie później niż 14 dni po zakończeniu rozgrywek. Co istotne, w przypadku choćby naszego województwa, w którym prowadzone są dwie grupy rozgrywek IV ligi, klasyfikacja liczona jest łącznie dla obu tych grup. Patrząc na politykę personalną stosowaną przez trenera Łukasza Chmielewskiego dość ciekawie zapowiada się rywalizacja naszego klubu z Akademiami Piłkarskimi choćby Wisły Płock, Pogonie Siedlce, Znicza Pruszków czy też Radomianka Radom. Śmiem twierdzić, że nawet bardzo ciekawie.

Już w najbliższą sobotę, o godzinie 11.00 nasza drużyna zmierzy się w meczu wyjazdowym z KS Łomianki, który z dorobkiem pięciu punktów zajmują aktualnie dziewiąte miejsce w tabeli. Mecz zgodnie z terminarzem rozgrywek miał zostać rozegrany w Ząbkach, ale zaistniała konieczność jego przeniesienia, ze względu na IV Edycję Festynu „Pożegnanie Lata z Disco Polo”, który w następną sobotę odbędzie się na obiektach MOSiR-u. W tej kolejce nasi najbliżsi rywale pokonali przed własną publicznością 2:0 Świt Staroźreby.

Krzysztof Krajewski

Ożarowianka Ożarów Maz. – Ząbkovia Ząbki 7:1 (5:0)

Ożarów Mazowiecki, 31 sierpień 2019 r. 

Widzów: 
ok. 100
Bramki: 
Świerblewski 18’, Lewandowski 24’, K. Grabowicz 26’, 36’, Agnyziak 37’, Kowalczyk 70’, P. Szeliga 90’ – Makuch 52’

Skład Ożarowianka Ożarów Maz.:
Krysiak (46’ Sapalski) – Machnacki, Kowalski (69’ Anczkiewicz), Turos, Banaszczuk (46’ Ciesielski) – Stec (46’ Lichota), Aleksander, Nagórski (46’ Boratyński), Grzybowski (46’ Duma), Liszewski – Makuch
Skład Ząbkovia Ząbki:
Banasiak – Szulakowski, Dadacz, Augustyniak (46’ M. Grabowicz), Ostrowski –Świerblewski(46’ Wiśniewski), Lewandowski (75’ P. Szeliga), K. Szeliga (46’ Kowalczyk), Agnyziak (46’ Pilichowski), Cichowski (46’ Kozik) – K. Grabowicz
Żółte kartki:
Wiśniewski, Szulakowski (Ząbkovia)
Sędzia:
Damian Szczytniewski (WS Płock)